Săptămâna sportivă

săptămâna sportivă Handbalul românesc a avut rezultate bune în weekendul abia încheiat.

Handbalul românesc a avut rezultate bune în weekendul abia încheiat. La feminin, în Liga Campionilor, CSM Bucureşti a învins, vineri, cu 36 la 31, formaţia maghiară Ferencváros Budapesta. Jocul a contat pentru grupa D a Ligii. In celălalt meci din grupă, echipa norvegiană Kristiansand şi formaţia germană Bietigheim au terminat la egalitate, 27 la 27. Campioana României va disputa următorul joc duminică, 14 octombrie, în Germania, la Ludwigsburg, cu Bietigheim.

La masculin, Dobrogea Sud Constanţa s-a calificat în turul al treilea preliminar al Cupei EHF. Gruparea de la ţărmul Mării a învins duminică, pe teren propriu,  echipa cehă Talent Robstav Plzen cu scorul de 29-23.  Dobrogea Sud câştigase şi prima manşă, sâmbătă, tot la Constanţa, cu 28-21.

Tot în turul doi preliminar al Cupei EHF, Steaua Bucureşti a învins, la Chiajna, formaţia israeliană Maccabi Rishon LeZion cu scorul de 25-23. Manşa secundă va avea loc vineri, în Israel.

Trecem la fotbal. Atacantul român Claudiu Keşeru a reuşit un hat-trick pentru Ludogoreţ Razgrad. Campioana Bulgariei a învins, duminică, formaţia Botev Vraţa cu scorul de 4-1, în deplasare. Jocul a contat pentru etapa a 11-a a campionatului de fotbal al Bulgariei. Congolezul Jody Lukoki a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 10,  apoi Keşeru a marcat de trei ori la rând, în minutele 20, 39 şi 43. Golul gazdelor a fost semnat de Valeri Domovciski, în minutul 53. Keşeru a urcat pe primul loc în clasamentul celor mai eficienţi marcatori din campionatul bulgar, cu 8 goluri, la egalitate cu Stanislav Kostov, de la Levski Sofia.

În weekend au avut loc jocuri în campionatul primei ligi române, etapa a 11-a. Vineri, Viitorul Constanţa a trecut, în deplasare, de Poli Iaşi, cu 2 la 1. Sâmbătă, la Craiova, Universitatea a încheiat la egalitate, scor 1 la 1, jocul cu FC Hermannstadt, iar la Giurgiu, CFR Cluj a trecut cu 2-1 de Astra. Duminică, la Călăraşi, Dunărea a remizat cu FC Voluntari, scor 1 la 1, apoi Gaz Metan Mediaş a învins cu 2-1, în deplasare, formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe. Ultimul joc al zilei a adus şi surpriza etapei. La Voluntari, unde îşi dispută jocurile de pe teren propriu, liderul campionatului, FCSB, a pierdut cu 0 la 1 jocul cu Concordia Chiajna. Luni, ultima partidă a etapei: FC Botoşani - Dinamo Bucureşti. În clasament conduce, în continuare, FCSB, cu 21 de puncte. Urmează CFR şi Gaz Metan, cu câte 20.

Publicat: 2018-10-08 11:00:00