O echipă de la Staţiunea legumicolă Buzău a reuşit, după 20 de ani de cercetări, să amelioreze şi să pună la punct tehnologia primului soi de topinambur ( sau napi) din România.
O echipă de la Staţiunea legumicolă Buzău a reuşit, după 20 de ani de cercetări, să amelioreze şi să pună la punct tehnologia primului soi de topinambur ( sau napi) din România, considerat de specialiştii din întreaga lume drept "planta viitorului". Noul soi, aflat în faza de brevetare, are o înălţime de peste trei metri, dă producţii anuale de peste 100 de tone de tuberculi la hectar, florile sunt folosite în medicina naturistă, iar tulpinile oferă o masă lemnoasă de mai multe sute de metri cubi la hectar.
Soiul de topinambur românesc trimis pentru omologare şi brevetare provine din exemplare ameliorate culese din zona Călăraşi şi din zona Munţilor Buzăului. “Acesta este o resursă naturală ieftină, nemodificată genetic care poate fi cultivată cu succes în toate zonele ţării, fără îngrăşăminte chimice de sinteză, cu producţii care ajung şi la 120 de tone la hectar, iar beneficiile medicinale şi alimentare sunt de necontestat", a declarat, cercetătorul Costel Vânătoru, membru corespondent al Academiei de Stiinţe Agricole şi Silvice.
Potrivit acestuia, topinamburul se cultivă pentru tuberculii săi dulci, gustoşi, care pot fi consumaţi în stare proaspătă sau sub diverse preparate culinare. Iar tulpinile acestei plante pot fi folosite cu succes la realizarea perdelelor de protecţie, dar şi în domeniul energetic.
Linkuri utile
Copyright © . All rights reserved