X

Sport (09.10.2023)

TENIS

Rumunski teniser Radu Mihaj Papoe trijumfovao je na ITF turniru u američkom gradu Itaka. U finalu turnira sa ukupnim nagradnim fondom od 15 000 dolara Papoe je savladao Kanadjanina Lijama Dreksela, glavnog nosioca turnira, sa 3:6, 6:1. 6:2. U prvom kolu rumunski teniser je savladao Amerikanca Amana Šarmu sa 3:6, 6:1, 6:1, u osmini finala Andreja Fentija iz SAD sa 6:3, 6:1, u četvrtfinalu Ekvadorca Anhela Dijaza Halila sa 6:3, 6:1 i u polufinalu Amerikanca Perija Grega sa 6:1, 7:6.

U finalu teniskog turnira u bugarskom Pazardžiku Rumun Nikolas David Jonel poražen je od Čeha Martina Krumiča sa 1:2, po setovima 4:6, 6:0, 4:6.

Poljakinja Iga Švjontek, drugi ženski reket sveta, trijumfovala je u nedelju na Mastersu 1000 u Pekingu pošto je u finalu sa 6:2, 6:2 savladala Ruskinju Ljudmilu Samsonovu posle samo sat i 10 minuta igre. Podsećamo da je Samsonova dan ranije u polufinalu eliminisala kazahstanku Elenu Ribakinu Švjontek je polufinalu slavila protiv Amerikanke Koko Gof sa 6:2, 6:3. Ove sezone Švjontek je osvojila i titule u Dohi, Štutgartu, Varšavi i grend slem na Roland Garosu.

UMETNIČKA GMNASTIKA

Na Svetskom prvenstvu u umetničkoj gimnastici u Anveru rumunska takmičarka Sabrina Maneka Vojnea osvojila je četvrto mesto na parteru. Zlatana medalja na ovoj spravi pripala je Amerikanki Simon Bajls, srebrna Brazilki Rebeki Andrade, a bronzana Flaviji Saraviji takodje iz Brazila. Amerikanka Bajls je u karijeri osvojila 23 svetske titule. U Anveru Amerikanka je osvojila zlatna odličja sa reprezentacijom SAD, u višeboju, preskoku, na gredi i na parteru.

PLIVANJE

Na plivačkom takmičenju u švajcarskom Nijonu rumunski plivač David Popović osvojio je četiri titule u kratkom bazenu. U nedelju Popović je slavio u četiri slobodne discipline , na 50, 100, 200 i 400 metara.

MAČEVANJE

Mačevelački klub Dinamo Bukurešt osvojio je u petak drugo mesto u sablji na Kupu evropskih šampiona u Kaljariju. Julijan Teodosiu, Paul Ursaki, Rareš Ailinka i Djordje Dragomir izgubili su u finalu od italijanskog tima Fjame Oro sa 43:45. U polufinalu mačevaoci Dinama savladali su reprezentaciju Ukrajine sa 45:38, a u polufinalu Italiju sa 45:40. Steaua Bukurešt osvojila je 6. mesto posle pobede nad Slovenijom sa 45:25 i poraza od Italije sa 33:45. U Kupu evropskih šampiona za mačevalke Steaua je osvojila 8. mesto. U Kupu šampiona u floreti članice Rapida iz Bukurešta zauzele su treće mesto u Kaljariju. U polufinalu Rapid je savladao Steau sa 45:34 ali u polufinalu izgubio je od Italije 2 Karabinjeri sa 26:45. U malom finalu Rapid je savladao Tauberbišofsajm sa 44:38. U muškoj floreti Rapid je osvojio 5. a Steaua 6.mesto.

RAGBI

Iako je prikazala najbolju igru na Svetskom kupu u Francuskoj, ragbi reprezentacija Rumunije doživela je novi poraz u Grupi B. Ragbisti Rumunije poraženi su od reprezentacije Tonga sa 24:45 ( 17:21). Tonga je postigla čak sest eseja i osvojila i ofanzivni bonus, dok su rumunski ragbisti postigli samo tri eseja. Podsećamo da je Rumunija izgunila od Irske sa 2:82, od Južne Afrike sa 0:76 i od Škotske sa 0:84 i zauzela poslednje mesto u grupi.

VATERPOLO

Vaterpolisti Steaue poraženi su u Bukureštu u utakmici Grupe A Lige šampiona od španskog Sabadela sa 8:11 ( 2:2, 1:3, 3:4, 2:2). Golove za Steau postigli su Vlad Djordjesku 2 i po 1 Tudor Fulea, David Bota, Andrej Njamcu, Raduku Aleks Dinka, Nikolaje Oanca i Viktor Antipa. Alberto Baroso Makaro postigao je za Sabadel 4 gola, Konstantin Averka 3, Flin Šulce 2, Žozep Bonet Saez 1 i Oskar Asensio Suribas 1. U drugoj utakmici grupe Novi Beograd je u gostina savladao Brešu sa 13:8.

DŽUDO

Na Svetskom prvenstvu u džudou za juniore u portugalskom Odivelasu rumunski takmićar u kat. 90 kg Aleksandru Sibišan propustio je priliku da se plasira u četvrfinale. Sibišan je u prvom kolu savladao Slovaka Olivera Šefela, u drugom kolu Izraelca Inbara Gabaja i u osmini finala izgubio od Južnokorejca Djamin Čoja. Rareš Arsenije u istoj kategoriji eliminisan je u drugom kolu posle poraza oz Azerbejdžanca Vugara Talibova.

FUTSAL

U petak na domaćem terenu u Grupi A kvalifikacija za Svetski kup 2024. godine futsal reprezentacija Rumunije savladala je u dramatičnoj završnici reprezentaciju Holandije sa 2:1 (1:0). Pobedonosni gol za našu reprezentaciju postigao je Savio Valadares 17 sekundi pre kraja meča. U drugoj utakmici grupe Kazahstan je kao gost savladao Azerbejdžan sa 4:2. Sledecu utakmici Rumunija igra protih Holandije 10. oktobra

F-1

Posle osvojenog drugog mesta na sprint trci i treće uzastopne titule u Formuli 1, vozač Red Bula, Holandjanin Maks Ferstapen, ovojio je prvo mesto na Velikoj nagradi Katara. U 17 ovosezonskih etapa Ferstapen je osvoji 14 titula. Drugo mesto u Kataru osvojili su vozači Meklaren Mercedesa Australijanac Oskar Pijastri i Britanac Lando Noris.

Categories: Sport