X

Sport (15.04.2024)

Sports Roundup

TENIS

Ženska teniska reprezentacija Rumunije plasirala premijerno na završni turnir Kupa Bili Džin King, pošto je u subotu na Floridi savladala reprezentaciju Ukrajine sa 3-2. Pobedonosni poena za rumunsku reprezentaciju doneo je dubl u sastavu Ana Bogdan/Žaklin Kristijan posle pobede nad blizankinjama Ljudmilom i Nadijom Kičenok sa 6-2, 7-6 ( 9/7). U petak Ukrajina je povela sa 2-0. Ana Bogdan je izgubila od Lesije Curenko sa 6-3, 2-6, 0-6, a Žaklin Kristijan od favorizovane Eline Svitline sa 3-6, 5-7. Rumunske su verovale u preokret i nisu se prevarile. U subotu Ana Bogdan je savladala Elinu Svitolinu sa 6-4, 4-6, 6-3 a Žaklin Kristijan izjednačila na 2-2 posle pobede nad Lesijom Curenko sa 2-6, 6-4, 6-4.

Rumunska teniserka Gabrijela Ruse plasirala se u glavni žreb teniskog turnira u francuskom Ruenu pošto je sa 6-4, 6-0 savladala Poljakinju Martinu Kubku u poslednjem kolu kvalifikacija. Nažalost Irina Bara je u psolednjem kolu kvalifikacija eliminisana posle poraza od Ruskinje Poline Kudermetove sa 4-6, 4-6.

Grčki teniser Stefanos Cicipas trijumfovao je u nedelju u Monte Karlu na turniru sa ukupnim nagradnim fondom od 5 950 575 evra. U finalu Cicipas je sa 2-0, po setovima 6-1, 6-4, savadao Norvežanina Kaspera Ruda. U polufinalu Cicipas je savladao drugog nosioca turnira Italijana Janika Sinera sa 2-1, po setovima 6-4, 3-6, 6-4. a Norvežanin Rud Srbina Novaka Djokovića, prvog reketa sveta sa 2-1, po setovima 6-4, 1-6, 6-4. Cicipasu je ovo treći trijumf u Monte Karlu. Prethodne dve titule osvojio je 2021. i 2022. godine.

MAČEVANJE

Rumunski predstavnici na Svetskom prvenstvu u mačevanju za kadete i junirore u Riadu postigli su u subotu skromne rezultate. Aleksandra Adoh osvojila je 37. mesto, a Karina Lica 95. U muškoj konkurenciji Feliks Dogaru osvojio je 75. mesto a Viktor Baču 92. Rumunija u Riadu učestvuje sa 27 predstavnika. Na Svetskom prvenstvu 2023. godine Rumunija je osvojila jednu bronzanu medlju u konkurenciji muških juniorskih reprezentacija u sablji.

VESLANJE

Rumunske posade osmeraca sa kormilarom plasirale su se u subotu u A finale Svetskog kupa u veslanju u Varezeu. Ženska posada osmerca sa kormilarom u sastavu Kristina Druga, Julijana Buhuš, Julija-Lilijana Balauka, Larisa Andreea Bogdan, Patričija Čireš, Denisa Talvesku, Andreea Popa, Djanina Žunkanariju i Ruksanda-Joana Bukša osvojile su prvo mesto u prekvalifikacijama. Muška posada osmerca sa kormilarom u satavu George Morar, Aleksandru Gerasim, Konstantin Emanuel Sterea, Niku Julijan Kelaru, Andrej Lungu, Iliuca-Leontin Nucesku, Dumitru-Aleksandru Čobika, Klaudiju Neamcu i Marija-Antonija Janku osvojila je u prekvalifikacijama 3.mesto.

STONI TENIS

Na Predolimpijskom turniru u stonom tenisu u češkom Havirovu rumunski mešoviti par Ovidiju Jonesku/ Bernardet Soč propustio je i drugu šansu za plasman na Letnje olimpijske igre u Parizu. U polufinalu grupe KO 2 rumunski dubl izgubio je od Luke Mladenovića i Siu Lian Ni iz Luksemburga sa 2-4 (6-11, 11-7, 3-11, 3-11, 11-9, 8-11). Podsećamo da je ženska stonoteniska reprezentacija Rumunije ranije izborina nastup na Letnje olimpijske igre u Parizu ove godine.

BOKS

Rumunska bokserka Amalija Nica osvojila je zlatnu medalju na Omladinskom prvenstvu Evrope u boksu u Poreču. U finalu kategorije do 75. kg Nica je savladala Ukrakinku Olgu Pilipčuk. Pobedom u finalu u Poreču Amalija Nica je osvojila četvrtu evropsku titulu, dve u juniorskoj konkurenciji, u Tbilisiju 2021. godine i 2022. u Montevideu, i dve u omladinskoj, u Jerevanu 2023. i u Poreču 2024. godine.
Amalija Cuguj je u kat. do 66 kg osvojila srebrnu medalju pošto je u finalu izgubila od Kajle Bajrn iz Irske. Srebrna medalja pripala je i Josifu Banduli u kat do 66 kg . Bandula je u finalu poražen od Ukrajinca Artura Kuzmenka. U Poreču Rumunija je osvojila jednu zlatnu, dve srebrne i dve bronzane medalje.

RUKOMET

Ženska rukometna reprezentacija Rumunije poražena je u prijateljskoj utakmici u Klermon Feranu od reprezentacije Francuske sa 28-30 ( 13-17). Francuska ,svetski i olimpijski šampion dominirala je u prvom poluvremenu, ali u drugom Rumunke su pružale snažan otpor i uspele da se približe Francuskinjama na samo jedan gol u 50. minutu ali na kraju su morale da se pomire sa porazom.

Categories: Sport