X

Sport (25.09.2023)

TENIS

Rumunska teniserka Ana Bogda trijumfovala je u subotu u finalu teniskog turnira u Parmi. Rumunka je u poslednjem kolu posle sat i 53 minuta igre savladala Slovakinju Anu Karolinu Šmjedlovu sa 7:5, 6:1. U medjusobnim mečevima Šmjedlova vodi sada sa 3:2. Prošle godine u osmini finala turnira u Parmi Ana Bogdan je slavila sa 6:2, 3:6, 6:3. Šmjedlova je redjala tri pobede zaredom 2008. godine u Bogoti, iste godine nu Bukureštu i 2022. godine u Marbeli.

Ruska teniserka Ekaterina Makarova pobednica je ITF turnira u rumunskom gradu Slobozija pošto je u nedelju u finalu savladala Hrvaticu Lučiju Čirić Bagarić sa 5:7, 6:4, 7:5. Makarova, druga nositeljka turnira sa ukupnim nagradnim fondom od 25 000 dolara, osvojila je šestu titulu u karijeri posle dva sata i 33 minuta igre.

Bosansko-hercegovački teniser Nerman Fatić trijumfovao je u finalu teniskog turnira u Sibinju. Fatić je savladao svog sunarodnika Damira Džumbura sa 6:2, 6:4. I prošle godine u finalu turnira u Sibinju Fatić je bio bolji od Džumbura, 6:3, 6:4.

Grkinja Marija Sakari, deveta teniserka sveta i druga nositeljka Mastersa 1000 u Gvadalahari osvojila je titulu pošto je u finalu sa 2:0, po setovima 7:5, 6:3 savladala Amerikanku Karolinu Dolehajd. Na meksičkom turniru ove godine Sakari nije izgubila nijedan set. Prošle godine Grkinja je u finalu izgubila od Amerikanke Djesike Pegule.

U kineskom Guangžuu, turniru sa ukupnim nagradnim fondom od 260 000 dolara, Kineskinja Vang Šiju savladala je prvu nositeljku turnira Poljakinju Magdu Linet sa 6:0, 6:2 i osvojila prvu WTA titulu. Od kineskih teniserki titule u Guangžuu osvojile su Li Na 2004., Žang Šuaj 2013. i 2017. i Vang Čijang 2018. godine

RUKOMET

Ovog vikenda rumunski ženski timovi u Ligi šampiona nisu se baš proslavili. U utorak na domaćem parketu CSM Bukurešt je u Grupi A Lige šampiona poražen od madjarskog Gjora sa 23:27 (12:14) Madjarice su bile skoro celo vreme u vodstvu. CSM Bukurešt je uspeo da izjednači samo tri puta tokom utakmice, na 11:11, 12:12 i 16:16. U 54. minutu razlika se smanjila od samo 2 gola u korist Madjarica, koje su na kraju ipak zasluženo slavile sa 4 gola prednosti. Najefikasnija rukometašica CSM Bukurešta bila je ponovo Kristina Neagu sa 5 golova. U pobedničkom timu najbolja je bila Kari Bratset Dale sa 5 golova. U ostalim utakmicama grupe postignuti su sledeći rezultati: Budućnost BEMAX-Savehof 31:30, Šefler-Bitighajm 26:36 i Brest Bretanj-Odense 25:26. 1. oktobra CSM Bukurešt gostuje IK Savehofu.

U Grupi B Lige šampiona za rukometašice Rapid Bukurešt doživeo je ubedljiv poraz na domaćem parketu u utakmici sa Ikast Hamboldom sa 27:35 (11:20) Gošće su kontrolisale utakmicu od početka do kraja. Na odmor Ikast je već vodio sa 9 golova prednosti i ništa nije nagovestilo preokret. Rapid se u drugom poluvremenu približio Ikastu na samo četiri gola ali na kraju je morao da se pomiri sa blnim porazom sa 8 golova. Sorina Grozav bila je najefikasnija u slabom timu Rapida sa 8 golova, a Marketa Jeržabkova najstaknutija u timu pobednika sa 8 golova. U postalim mečevima Grupe B Lige šampiona u subotu Krim Merkator je savladao Ferencvaroš sa 32:26, Zaglebje Lubin je poražen na domaćem parketu u meču sa Vajpers Kristijansandom sa 20:34, dok je Tim Esbjerg sa 29:27 savladao Mec Handbal. 30. septembra Rapid sastaje se sa Ferenvarošom.

Jedina rumunska svetka tačka u evropskim kupovima bila je Dunarea Brajila koja je u nedelju u Ligi Evrope u gostima savladala Valur Rejkjavik sa 30:29 (15:12). Marija Kanaval sa 6 i Aneta Udrištoju sa 5 golova bile su najbolje rukometašice Dunare, dok su Tea Imani Šturludotir sa 8 i Lilja Augustdotir sa 6 golova bile najefikasnije rukometašice Velura. Revanš susret igra se 30. septembra.

VATERPOLO

U grupi D LEN Evrokupa vaterpoliti CSM Oradea pobedili su u Rijeci Radnički Kragujevac sa 9:7 (2:3, 1:2, 5:2, 1:0). Golove za CSM Oradea postigli su Vlad Dragomiresku 2, Filip Gardašević 2 i po jedan Levente Vancik, David Belenješi, Mihnea George, Ferenc Ištvan Čenk i Bogdan Remeš. Za Radnički Luka Pljevančić je postigao 3, Nemanja Stojanović 2 Lazar Vićkovič 1 i Valiko Dadvani 1 gol. Prvo mesto u grupi osvojio je hrvatski tim Primorije Erste Bank Rijeka sa 9 bodova, drugo je pripalo Solarisu iz Šibenika sa 6 bodova, treće mesto CSM Oradi sa 3 boda i četvrto mesto Radničkom iz Kragujevca bez boda. U Šapcu u Grupi A Dinamo Bukurešt je izgubio od francuskog Noasi le Seka sa 8:17 (2:3, 3:5, 1:4, 2:5).

FUDBAL

Ženska fudbalska reprezentacija Rumunije porežena je u Varaždinu u prvom kolu Brupe B2 Lige nacija od reprezentacije Hrvatske sa 1:2 (1:1). Povele su rumunske fudbalerke u 31. minutu goloma Kristine Karp. Izjednajčenje je došlo u 46. minutu kada je sa oko 35 metara Ivana Rudelić zatresla mrezu rumunske repreuzentacije. Pobedonosni gol postigla je Petra Pezelj u 54. minutu utakmice. U drugoj utakmici grupe Finska je savladala Slovačku sa 4:0

DŽUDO

U kategoriji 90. kg rumunski džudista Vlad Višan poražen je u drugom kolu Grend slem turnira u Bakuu od Južnokorejca Namhona Lija. Aleks Krecu u istoj kategoriji eliminisan je u prvom kolu posle poraza od Belorusa Igora Voropejeva. Po broju osvojenih medalja prvo mesto na Gren slem turniru osvojio je Azerbejdzan sa 3 zlatne, 1 srebrnom i 1 bronzanom, drugo mesto je pripalo Gruziji sa 1 zlatnom i 2 srebrne, a treće Japanu sa 1 zlatnom, 1 srebrnom i 2 bronzane medalje.

Categories: Sport