Sport (22.06.2026)
Rumunska stonoteniserka Bjanka Mej-Rošu osvojila je zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji u nedelju na Evropskom prvenstvu za stonotenisere do 21. godine u rumunskom gradu Kluž- Napoka.
Mircea Mihai, 22.06.2026, 07:34
STONI TENIS
Rumunska stonoteniserka Bjanka Mej-Rošu osvojila je zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji u nedelju na Evropskom prvenstvu za stonotenisere do 21. godine u rumunskom gradu Kluž- Napoka. U finalu naša stonoteniserka je savladala Slovenku Saru Tokić rezultatom 4-1 (11-8, 11-8, 5-11, 13-11, 13-11). U polufinalu Bjanka Mej-Rošu je pobedila Poljakinju Zuzanu Vielgros sa 4-2 (11-9, 9-11, 9-11, 11-9, 12-10, 11-7). U muškom singlu Darijus Movileanu je osvojio bronzanu medalju posle poraza u polufinalu od Nemca Andrea Bertelsmajera sa 1-4 (6-11, 9-11, 11-7, 6-11, 9-11). Bjanka Mej-Rošu je propustila priliku da se okiti zlatom i u ženskom dublu sa Ukrajinkom Veronikom Matjuninom. U finalu Mej’Rošu i Matjuninasu izgubile su od Poljakinja Ane Brziske i Zuzane Vielgros sa 1-3. Delegacija Rumunije u Klužu osvojila je dve zlatne, jednu srebrnu i dve bronzane medalje. Na prethodnom Evropskom prvenstvu Rumunija je osvojila dve zlatne, dve srebrne i četiri bronzane medelje.
MAČEVANJE
Muška mačevalačka reprezentacija Rumunije osvojila je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u francuskom Antoniju. U finalu discipline sablja naši reprezentativci izgubili su od reprezentacije Madjarske rezultatom 43-45. Vlad Kovaliu, Djordje Dragomir, Radu Nicu i Razvan Ursaki u osmini finala savladali su Veliku Britaniju sa 45-22, u četvrtfinalu Rusiju sa 45-27 i u polufinalu Francusku sa 45-42. Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Francuske posle pobede u malom finalu nad Italijom rezultatom 45-32. U disciplini floret ženska reprezentacija Rumunije u sastavu Rebeka Kandesku, Emilija Korbu i Andreea Dinka osvojila je 9. mesto. U prvom kolu Rumunija je izgubila od Poljske rezultatom 45-4, a u borbi za plasman od 9. do 16. mesta u prvom kolu bila je slobodna, u drugom je pobedila Republiku Moldaviju sa 45-44 i u trećem Izrael sa 45-36. U Francuskoj rumunska delegacija je osvojila dve medalje, bronzanu u muškom pojedinačnom takmičenju u disciplini salja i srebrnu medelju u istoj disciplini u ekipnmom. U disciplini sablja ženska reprezentacija naše zemlje osvojila je takodje 9. mesto. Bjanka Benea, Natalija Konstantin, Aleksandra Predesku i Ema Šonc u borbi plasman od 9. do 16. mesta pobedile su reprezentaciju Švedske sa 45-37, Izraela sa 45-37 i Španije sa 45-33. Francuska je osvojila zlato posle pobede u finalu nad Madjarskom sa 42-36. U malom finalu Ukrajina je savladala Italiju sa 29-28.
ODBOJKA
Muška odbojkaška reprezentacija Rumunije poražena je u nedelju u Tirani od reprezentacije Albanije sa 1-3 (23-25, 19-25, 25-17, 16-25) na 22. Turniru Lige Evrope. Rareš Balean sa 18 i Štefan Lupu sa 10 poena bili su najefikasniji igrači poražene reprezentacije. U reprezentaciji Albanije najafikasniji je bio Anton Kaferana sa 20 poena. Rumunija je osvojila 17. mesto, sa tri pobede i tri poraza Na završni turnir plasirale su se četiri najbolje reprezetacije.
Poraz su doživele i odbojkašice naše reprezentacije. U nedelju u Sijaulijaju Rumunija je izgubila od reprezentacije Litvanije sa 2-3 (22-25,17- 25, 25-19, 25-15, 10-15).Dijana Ariton i Djordjijana Popa bile su najefikasnije odbojkašice Rumunije sa po 16 poena. U reprezentaciji Litvanije istakla se posebno Martina Pauskaite sa 15 poena. Rumunija je osvojila 9. mesto sa 4 pobede i dva poraza, a na zavrsni turnira plasirale su se četiri najbolje reprezentacije.
TENIS
Rumunske teniserke Irina Begu i Gabrijela Ruse plasirale su se u nedelju u prvo kolo teniskog turnira u Bad Homburgu, turniru sa ukupnim nagradnim fondom od milion 49 000 evra. U poslednjem kolu kvalifikacija Begu je pobedila Francuskinju Dijan Pari rezultatom 6-4, 7-6. Begu je u prvom kolu kvalifikacija savladala Nemicu Tamaru Korpač sa 2-0, po setovima 6-1, 6-4. Dvadesetosmogodišnja Gabrijela Ruse u poslednjem kolu kvalifikacija pobedila je Amerikanku Tejlor Tauzend sa 2-1,po setovima 3-6, 6-1, 6-4.
Nažalost u finalu teniskog turnira u Breši Irina Bara i Švajcarkinja Naima Karamoko izgubile su u nedelju od slovenačkog dunla Dalila Jakupovič/Nika Radišić sa 4-6, 5-7.
ATLETIKA
Rumunski atletičari osvojili su četiri zlatne i četiri srebrne medalje na Balkanskom prvenstvu u grčkom Volosu. U trci na 400 metara Andrea Mikloš osvojila je zlato, a Štefanija Balint srebro. Zlatnu i srebrnu medalju osvojile su i Ramona Elena Verman u skoku u dalj sa preskočenih 6,78 metara i Alina Rotaru Kotman sa 6,64 metra. Alin Aleksandru Firfirika osvojio je zlato u bacanju diska sa 63,49 metara, a najsjajniju medalju osvojila i mešovita štafeta 4X400 metara u sastavu Andrea Mikloš, Štefanija Balint, Mihaj Sorin Dringo i Sorin Aleksandru Vojnea. Mihaj Sorin Dringo osvojio je i srebrnu medalju na 400 metara, a Andrej Rareš Toader srebrnu medelju u bacanju kugle rezultatom 19,95 metara.