Як виглядатиме майбутній склад уряду?
Після відправлення у відставку уряду на чолі з Іліє Боложаном 5 травня, в Бухаресті готується нова виконавча влада
Сорін Йордан і Христина Манта, 22.06.2026, 11:24
Призначений тиждень тому президентом Нікушором Даном для формування уряду, після відправлення у відставку в результаті вотуму недовіри уряду на чолі з Іліє Боложаном та після переговорів, які виявили непримиренні позиції між прозахідними партіями, ліберал Адріан Вештя в неділю ввечері подав до парламенту програму урядування та список міністрів, запропонованих для майбутнього уряду. Це сталося після того, як головна за чисельністю партія в парламенті, СДП, вирішила взяти участь в уряді та підтримати в парламенті затвердження виконавчої влади.
Того ж дня новообране керівництво НЛП підтвердило рішення не підтримувати майбутній уряд і порекомендувало своїм депутатам покинути зал пленарного засідання під час голосування. Адріан Вештя вирішив продовжувати, сподіваючись зібрати необхідні 233 голоси за допомогою невеликих партій та парламентських фракцій, з якими він вів переговори останніми днями, оскільки СРР та ДСУР оголосили, що не голосуватимуть «за», так само як і АОР — ультранаціоналістична партія, яку було виключено з переговорів.
Склад уряду, розроблений Адріаном Вештею — членом ліберальної фракції, яка підтримує продовження співпраці з соціал-демократами, що виступили проти ліберала Іліє Боложана, — включає трьох віце-прем’єрів, дев’ятьох міністрів від соціал-демократів, чотирьох ліберальних міністрів із згаданої фракції та чотирьох незалежних міністрів. На посадах віце-прем’єр-міністрів: Маріан Някшу з СДП, який також обійматиме посаду міністра внутрішніх справ, Аліна Горгіу з НЛП та Діана Морар, незалежна.
Соціал-демократи беруть на себе координацію деяких ключових сфер і представили міністрів, які, згідно з повідомленням партії, вже довели свою професійну компетентність. Деякі з них очолювали ті самі міністерства в колишньому прозахідному уряді, до складу якого входили СДП, НЛП, СРР та ДСУР. Йдеться про Раду Марінеску в Міністерстві юстиції, Флоріна Барбу в Міністерстві сільського господарства, Богдана Івана в Міністерстві енергетики, Флоріна Маноле в Міністерстві праці та Александру Рогобете в Міністерстві охорони здоров’я.
Нові імена: Міхай Гігіу в Міністерстві навколишнього середовища, Ромео Лунгу в Міністерстві розвитку та Іонуц Вулпеску в Міністерстві культури. Моніка Анісіє в Міністерстві освіти та досліджень, Сорін Кимпяну в Міністерстві національної оборони, Крістіан Пістол в Міністерстві транспорту та Едуард Мітітелу в Міністерстві оцифровування походять від НЛП, тоді як четверо незалежних: Александру Назаре, на посаду міністра фінансів, Лука Нікулеску – на посаді міністра закордонних справ, Флорін Захарія в Міністерстві інвестицій та європейських проектів, відповідно Маріан Биргеу на посаді міністра економіки.
Програма урядування, подана до Парламенту призначеним прем’єр-міністром Адріаном Вештею, зосереджена на 5 пріоритетах, а саме: повернення до інституційної нормальності, прискорення залучення коштів із Національного плану відновлення та стійкості, збереження довіри зовнішніх партнерів та рейтингу країни, розблокування проєктів, що перебувають на просунутих стадіях реалізації, та прискорення реалізації стратегічних проєктів.