Президент Румунії Нікушор Дан у четвер взяв участь у Саміті країн східного флангу, що відбувся у Гданську, Польща. У зустрічі також взяли участь президент Литви та прем’єр-міністри Польщі, Швеції, Фінляндії, Естонії та Латвії.
Президент Румунії Нікушор Дан на саміті Східного флангу (foto: presidency.ro)
Наступний саміт країн «Східного флангу» відбудеться в Румунії, — оголосив президент Нікушор Дан. У рамках спільної заяви для преси разом із лідерами, які у четвер взяли участь у зустрічі цього формату в Гданську, Нікушор Дан обговорив ситуацію з безпекою в регіоні та роль Румунії. « (…) ми спільно визнаємо Росію як колективну загрозу для наших країн і, водночас, висловлюємо солідарність з Україною та заявляємо про подальшу підтримку її у війні, яку вона веде, захищаючи при цьому Європу. «Ми поділяємо ту саму думку щодо відносин між Європейським Союзом і НАТО, які мають доповнювати одне одного в питанні оборони Європи. І кожен із нас усвідомив необхідність збільшення видатків, які мають бути спрямовані на придбання військової техніки», — заявив глава румунської держави.
Нікушор Дан також наголосив: «Конференція Східного флангу – це формат, як ви знаєте, започаткований шість місяців тому в Гельсінкі. Це був другий захід. Метою було підтвердити нашу солідарність, те, що ми — країни, які знаходяться в безпосередній близькості від війни, і що ми — європейські країни, яким Росія загрожує найбільше, як це стало очевидним під час нещодавніх подій у Румунії та інших країнах. Ми хочемо підкреслити, що разом виступаємо за якнайкращу співпрацю між Європейським Союзом та НАТО, і на початку липня відбудеться саміт НАТО в Анкарі, де кожна з наших країн представить свої зобов’язання щодо витрат на безпеку, як ми це пообіцяли рік тому в Гаазі.»
Президент Нікушор Дан не оминув увагою й безпосередні цілі Румунії: «Я ще раз підкреслив важливість південної частини Східного флангу та Чорного моря. Я ще раз наголосив на важливості безпекового хабу в Чорному морі, у створенні якого ми досягли прогресу разом із болгарською стороною, на тому, наскільки це важливо не лише для Румунії, а й для Європи, адже йдеться про ефективну свободу судноплавства в Чорному морі і, отже, про можливість економічного обміну з Кавказьким регіоном, що є надзвичайно важливим у ситуації, коли, очевидно, ми перебуваємо в енергетичній кризі, а Кавказький регіон може стати для Європи постачальником енергії».
Глави держав та урядів, присутні на зустрічі «Східного флангу», обговорили також програми озброєння — як у рамках поточного, так і майбутнього фінансового періоду, — йдеться про значну суму в 130 мільярдів на військове обладнання та військову мобільність, як зазначив Нікушор Дан. У свою чергу прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск зазначив, що Польща вже багато років прагне, щоб оборона Східного флангу була спільною відповідальністю всього Європейського Союзу. Саме це, до речі, стало причиною того, що голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн також взяла участь у зустрічі в Гданську. А президент Литви Гітанас Науседа закликав, щоб на саміті НАТО в Анкарі було висловлено єдине послання — у контексті війни в Україні — надзвичайно активна участь Сполучених Штатів на Східному фланзі є абсолютно необхідною.