Jurnal românesc – 22.04.2026
România a obținut una dintre cele mai importante funcții din diplomația multilaterală globală, după ce ambasadoarea la ONU Anda Filip a fost aleasă secretar general al Uniunii Interparlamentare, în cadrul sesiunii organizației, desfășurată la Istanbul.
Corina Cristea, 22.04.2026, 11:00
România a obținut una dintre cele mai importante funcții din diplomația multilaterală globală, după ce ambasadoarea la ONU Anda Filip a fost aleasă secretar general al Uniunii Interparlamentare, în cadrul sesiunii organizației, desfășurată la Istanbul. Diplomata română a câștigat alegerile încă din primul tur, cu 72% din voturile exprimate de parlamentele membre. Anda Filip devine prima femeie secretar general din istoria de peste un secol a organizației. Uniunea Interparlamentară reunește reprezentanți ai 183 de parlamente naționale și 15 membri asociați, fiind organizația mondială a parlamentelor naționale.
Ministrul Muncii, Petre-Florin Manole, a discutat cu ambasadorul SUA în România, Darryl Nirenberg, despre consolidarea cooperării bilaterale în domeniul muncii şi protecţiei sociale şi despre direcţii comune de acţiune în contextul provocărilor actuale de pe piaţa muncii. Ambasadorul a prezentat priorităţile mandatului său, subliniind importanţa cooperării cu autorităţile române în domenii precum legislaţia muncii şi sprijinirea victimelor traficului de persoane. Cele două părţi au convenit asupra necesităţii intensificării schimbului de bune practici şi a cooperării instituţionale în aceste domenii sensibile. La rândul său, Petre-Florin Manole a evidenţiat interesul părţii române pentru avansarea procedurilor privind intrarea în vigoare a Acordului bilateral în domeniul securităţii sociale dintre România şi SUA, semnat la Bucureşti la 23 martie 2023. Acordul reglementează pensiile şi ajutoarele de deces din sistemul public de pensii, precum şi contribuţiile de asigurări sociale, oferind un cadru clar pentru coordonarea sistemelor de securitate socială ale celor două țări. Prin totalizarea stagiilor de cotizare realizate în România şi SUA, documentul facilitează accesul la drepturi pentru persoanele care au lucrat în ambele ţări.
Povestea celebrului dirijor român Sergiu Celibidache va fi prezentată publicului portughez, român şi internaţional din Lisabona, cu ocazia unei proiecţii excepţionale a filmului Cravata Galbenă, care va avea loc joi, 23 aprilie, ora 19:00, la un cinematograf din inima capitalei portugheze. Este prima proiecţie a filmului în Portugalia, în cadrul unui eveniment special organizat de Ambasada României în Republica Portugheză, cu sprijinul Institutului Cultural Român din Lisabona, în apropierea celei de-a 52-a aniversări a Revoluţiei Garoafelor din Portugalia, din 25 aprilie. Cravata Galbenă este un film despre valori, dragoste, sacrificiu şi puterea de a urmări un vis, un film despre români şi România, aşa cum portughezii nu au mai văzut-o până acum, prin prisma muzicii şi a geniului creator al marelui artist, Sergiu Celibidache. Regizorul Serge Ioan Celebidachi, fiul marelui artist, şi co-scenaristul şi producătorul filmului James Olivier vor participa la vizionare şi vor susţine o sesiune de întrebări şi răspunsuri cu participarea publicului. La eveniment au confirmat, deja, participarea numeroşi reprezentanţi ai administraţiei portugheze, ambasadori acreditaţi la Lisabona, jurnalişti şi reprezentanţi ai mediului academic şi cultural portughez, precum şi numeroşi membri ai comunităţii de români din regiunea Lisabonei şi de pe tot teritoriul Portugaliei.
Proiectul de restaurare a Castelului Banffy din Răscruci a fost distins cu Premiul European pentru Patrimoniu – Europa Nostra 2026, a anunţat Consiliul Judeţean Cluj. În total au fost 261 de aplicaţii eligibile depuse de 40 de ţări europene. În prezent proprietate a Consiliului Judeţean Cluj, castelul, construit în secolele XVIII-XIX, a fost reabilitat în anul 2023, prin implementarea unui proiect în valoare de 11,5 milioane de euro. Castelul oferă vizitatorilor o incursiune în timp, putând fi remarcată o largă paletă de componente artistice – tâmplăriile, ornamentica, finisajele din lemn şi lemn pictat, mobilierul, şemineul, sobele de teracotă, vitraliile și inscripţiile care fac din acesta un important punct de reper pe harta turismului transilvănean. De asemenea, o atracţie aparte este reprezentată şi de parcul castelului, care cuprinde lacul cu ponton din lemn, fântâna arteziană, dar şi un generos spaţiu verde, se arată într-un comunicat. Instituţia administrativă a judeţului îndeamnă susţinătorii şi pasionaţii de patrimoniu să voteze pentru ca obiectivul din Răscruci să obţină şi Premiul Publicului din partea Comisiei Europene.
Institutul Cultural Român din Lisabona, în colaborare cu Muzeul Naţional Brukenthal din Sibiu, organizează, expoziţia “Între ţărmuri. Cartografii sensibile ale intimităţii” la Galeria ICR Lisabona, în perioada 22 aprilie – 26 iunie. Expoziţia reuneşte lucrări din colecţiile Muzeului Brukenthal şi lucrări deţinute de artişti contemporani români. Conceptul explorează spaţiul interior, fragilitatea emoţiilor şi urmele pe care timpul le lasă asupra obiectelor, corpului şi memoriei. Fiecare lucrare funcţionează ca o hartă afectivă: camere abandonate, ţesături simbolice ce amintesc de cultura şi tradiţile României, gesturi sculpturale, construcţii imaginare sau fragilităţi cromatice. Împreună, ele deschid un spaţiu intermediar, situat între real şi imaginar, între ce păstrăm şi ce abandonăm, între identitate şi transformare, precizează un comunicat al organizatorilor. Expoziţia invită publicul să păşească în acest spaţiu intermediar şi să descopere propriile sale repere sensibile.