Președintele Dan, mesaj de Ziua Eroilor
Preşedintele Nicuşor Dan a transmis un mesaj cu prilejul Zilei Eroilor în care a subliniat că, dacă eroii martiri ai României au apărat hotarele ţării cu arma în mână, generaţia de astăzi are datoria este de a lupta pentru un stat de drept consolidat şi o democraţie funcţională.
Adaugă ca sursă preferată în Google
Radio România Internațional, 21.05.2026, 11:24
Preşedintele Nicuşor Dan a transmis joi un mesaj cu prilejul Zilei Eroilor, subliniind că, dacă eroii martiri ai României au apărat hotarele ţării cu arma în mână, generaţia de astăzi are datoria este de a lupta pentru un stat de drept consolidat şi o democraţie funcţională.
„Celebrăm astăzi Ziua Eroilor, odată cu Înălţarea Domnului, un moment cu o puternică semnificaţie spirituală, în care aducem un omagiu tuturor celor care s-au jertfit pentru idealul naţional, pentru libertatea şi democraţia noastră. Lor le datorăm România modernă, o ţară care şi-a câştigat cu demnitate locul în marea familie europeană. O naţiune îşi construieşte viitorul în măsura în care înţelege să-şi onoreze trecutul. Astfel, sacrificiul celor care, în timpul Revoluţiei din decembrie 1989, au luptat împotriva dictaturii, rămâne înscris în istoria devenirii noastre naţionale”, a transmis preşedintele.
Şeful statului și-a exprimat recunoştinţa pentru „eroii Armatei României, care au reprezentat tricolorul în teatrele de operaţii”:
„Amintirea celor care şi-au dat viaţa rămâne pentru totdeauna în conştiinţa noastră naţională. Astăzi, îi onorăm, deopotrivă, pe eroii discreţi ai României din toate domeniile de activitate, care şi-au făcut sau îşi fac datoria cu integritate, punând mai presus de orice binele comun. Ei sunt cei care ţin România funcţională zi de zi”.
Totodată, președintele Dan a vorbit despre contextul geopolitic actual care arată că pacea şi libertatea nu sunt bunuri câştigate definitiv, ci valori care trebuie protejate mereu: „Ameninţările de la graniţele noastre şi instabilitatea internaţională ne obligă să ne păstrăm permanent vigilenţa. Într-o lume atât de imprevizibilă, apartenenţa la valorile euroatlantice nu este doar o opţiune politică, ci garanţia că vom rămâne un stat suveran, independent şi unitar. Aceasta este una dintre mizele cruciale ale generaţiei noastre. Dacă eroii martiri ai ţării au apărat hotarele cu arma în mână, astăzi avem datoria de a lupta pentru un stat de drept consolidat şi o democraţie funcţională”.
.Şeful statului a subliniat că „obligaţia civică şi morală faţă de cei care s-au jertfit” este de a construi un stat în care drepturile şi libertăţile cetăţeanului sunt respectate, justiţia este egală pentru toţi şi demnitatea umană este protejată. „Avem obligaţia civică şi morală faţă de cei care s-au jertfit să construim un stat în care drepturile şi libertăţile cetăţeanului sunt respectate, în care justiţia este egală pentru toţi şi demnitatea umană este protejată. Recunoştinţa se măsoară în modul în care alegem să trăim în fiecare zi. Să ne respectăm eroii şi să ne onorăm trecutul lăsându-le urmaşilor noştri o ţară liberă, democratică, puternică şi prosperă. Glorie eternă eroilor noştri! Dumnezeu să binecuvânteze România!”, a mai transmis preşedintele Nicuşor Dan.