Pompierii români vor merge în Franţa, în luna iulie, în cadrul unui program pilot
Pompierii români vor merge în Franţa, în luna iulie, cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetaţie şi pădure, la solicitarea autorităţilor franceze, în cadrul programului pilot de pre-poziţionare al Direcţiei Generale Protecţie Civilă Europeană şi Operaţiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), a anunţat, duminică, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) de la Bucureşti.
Adaugă ca sursă preferată în Google
Corina Cristea, 28.06.2026, 16:30
Pompierii români vor merge în Franţa, în luna iulie, cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetaţie şi pădure, la solicitarea autorităţilor franceze, în cadrul programului pilot de pre-poziţionare al Direcţiei Generale Protecţie Civilă Europeană şi Operaţiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), a anunţat, duminică, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) de la Bucureşti.
Programul urmăreşte reducerea timpului de reacţie în cazul producerii unor astfel de evenimente, creşterea nivelului de pregătire a modulelor de intervenţie din statele membre participante şi îmbunătăţirea interoperabilităţii dintre acestea. Modulul românesc va desfăşura misiuni de monitorizare şi stingere a incendiilor de pădure pe teritoriul Franţei, în funcţie de evoluţia situaţiei operative.
Primul contingent, format din 40 de pompieri, a început deplasarea sâmbătă. Rotirea efectivelor este planificată pentru data de 16 iulie, urmând ca alţi 40 de pompieri să înlocuiască personalul.