Situaţia românilor din Orientul Mijlociu
Autoritățile de la București fac demersuri pentru a acorda protecţie cetăţenilor români prinși în conflictul dintre Israel și Iran.

Leyla Cheamil, 18.06.2025, 11:45
Situația din Orientul Mijlociu este critică în urma conflictului armat dintre Israel și Iran. Prezent, marți, la reuniunea informală a miniștrilor de Externe din statele membre ale Uniunii Europene, șeful diplomației de la București, Emil Hurezeanu, a exprimat profunda îngrijorare cu privire la escaladarea situaţiei de securitate din Orientul Mijlociu, având în vedere pericolul declanşării unei crize la scară largă în regiune. El a subliniat necesitatea detensionării situaţiei şi reluarea eforturilor diplomatice pentru a asigura o soluţie negociată şi verificabilă privind programul nuclear iranian. De asemenea, Emil Hurezeanu a reconfirmat angajamentul faţă de securitatea Israelului şi a susţinut necesitatea sporirii presiunilor asupra regimului de la Teheran pentru respectarea normelor Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică şi pentru revenirea la masa dialogului.
În conflictul dintre cele două state sunt prinși și români, care au cerut asistență ministerului de Externe. În acest context al deteriorării accentuate a situaţiei de securitate din Orientul Mijlociu şi al închiderii spaţiului aerian în mai multe ţări din regiune, instituția face demersuri pentru a acorda protecţie consulară cetăţenilor români care şi-au notificat prezenţa în zonă şi vor să revină în ţară. Grupuri de pelerini au părăsit, deja, Israelul.
Secretarul de stat pentru Afaceri Europene, Orientul Mijlociu şi Africa din Ministerul Afacerilor Externe, Clara Staicu, a precizat că aproximativ 200 de români solicită evacuarea din Israel şi Iran din cauza conflictului din regiune. „Situaţia este fluidă. Colegii noştri sunt în contact permanent cu ei să vedem ce posibilităţi au ca şi timp şi care vor fi rutele sigure de ieşire. Este de aşteptat să urmeze şi alte acţiuni de repatriereˮ, a afirmat Clara Staicu, într-o conferinţă de presă. Ea a amintit că, în noaptea de 12 spre 13 iunie, a fost activată Celula de criză a Ministerului de Externe, în vederea coordonării acţiunilor necesare în acest context care funcţionează permanent.
Potrivit secretarului de stat în MAE, decizia de a folosi aeronave militare pentru eventuale evacuări va fi luată la nivel de Guvern. „Avem în jur de 385 de solicitări pe care le urmărim. Toate demersurile pe care le facem presupun coordonarea dintre Capitală, misiunile diplomatice din statele afectate şi autorităţile locale în vederea identificării variantelor sigure de evacuareˮ, a explicat Clara Staicu. Aceasta a mai spus că ministerul este într-o permanentă coordonare cu misiunile altor state europene şi aliate care au cetăţeni în situaţii similare. Clara Staicu a informat, de asemenea, că este discutată evacuarea personalului neesenţial de la misiunile diplomatice din zonele de risc, dar situaţia este foarte fluidă și nu există o decizie în acest sens.