România, bronz la Campionatul Mondial de tenis de masă
Echipa feminină a României a fost învinsă de China în semifinalele Campionatului Mondial de tenis de masă, dar obține primul bronz la turneul final după 26 de ani.
Adaugă ca sursă preferată în Google
Lică Manolache, 09.05.2026, 16:07
Echipa României feminină de tenis de masă rămâne cu medaliile de bronz la Campionatul Mondial de la Londra, după ce a pierdut semifinala în fața Chinei, favorita principală a turneului (0-3). Aceasta este cea mai bună performanță a „tricolorelor” la turneul mondial din ultimii 26 de ani.
În primul meci al semifinalei, Elizabeta Samara a fost învinsă de Yingsha Sun 0-3 (3-11, 4-11, 5-11). Apoi, Bernadette Szocs a cedat, tot în trei seturi, în fața lui Manyu Wang (4-11, 9-11, 10-12). În cea de-a treia partidă, Andreea Dragoman a pierdut duelul cu Man Kuai 0-3 (10-12, 6-11, 10-12).
Echipa feminină a României a fost formată la acest turneu din Bernadette Szocs (locul 26 mondial), Elizabeta Samara ( locul 44), Andreea Dragoman (locul 57), Elena Zaharia ( locul 106) și Adina Diaconu (locul 145).
România avea asigurat bronzul încă de vineri când a învins Franța în sferturile de finală ale competiției (3-1).
China va întâlni în finala turneului pe Japonia care a învins Germania în prima semifinală, tot după trei meciuri (3-0).
Bucuria „tricolorelor” după victoria din sferturile de finală ale Campionatului Mondial: