Bronz pentru handbalul feminin românesc în Liga Campionilor.
După opt ani de absență, o echipă din România, CSM București, va juca, la sfârșitul acestei săptămâni, în turneul final al Ligii Campionilor la handbal feminin.
După întoarcerea de la Roland Garros, Sorana Cîrstea a confirmat că anul 2026 va fi ultimul din cariera sa profesionistă.
La Tbilisi, echipa de fotbal a României a încheiat la egalitate, 1-1, meciul amical cu Georgia.
Aur, argint și bronz pentru canotorii români în prima etapă de Cupă Mondială, desfășurată în weekend la Sevilla.
În zilele care vin vom afla lista finală a echipelor care vor juca, anul viitor, în Superliga română de fotbal, pentru că, duminică și luni, are loc manșa a doua a partidelor pentru menținerea sau promovarea în primul eșalon.
Dinamo București și FCSB se vor întâlni, vineri, într-un joc care va desemna a doua echipă română din preliminariile competiției europene Conference League.
Peste jumătate din medaliile olimpice obținute de gimnastica românească au fost câștigate sub conducerea unui singur antrenor – Octavian Bellu.
Cei mai tineri campioni olimpici români au venit din gimnastică și natație.
Anul 2026 a fost oficial instituit drept „Anul Nadia Comăneci” de către autoritățile române pentru a marca 50 de ani de la prima notă de 10 din gimnastică, obținută la Jocurile Olimpice de la Montreal din 1976.
Cine sunt cei patru sportivi români care au fost prezenți la câte șase ediții ale Jocurilor Olimpice?
Sportivii români au cucerit, la Jocurile Olimpice, de-a lungul vremii, 318 medalii. Dintre acestea, 93 au fost de aur. Niciuna dintre ele nu a fost însă câștigată la jocurile sportive. Bilanțul nu e chiar sărac, dar îi lipsește strălucirea aurului.
În Superliga română de fotbal au loc, la sfârșitul acestei săptămâni, jocuri decisive pentru câștigarea campionatului și pentru evitarea retrogradării în liga a doua.