Arta japoneză, primită cu mare interes la București
Cea mai veche formă de teatru cu măşti încă jucată în forma sa originală şi o expoziţie de xilogravuri din secolele XVII-XX au putut fi văzute la Ateneul Român.

Radio România, 02.07.2025, 14:32
După succesul înregistrat la Sibiu, actorii Teatrului Yamamoto Noh din Osaka s-au întâlnit în ultima zi din iunie cu publicul bucureștean, în cadrul unui spectacol în două acte, precedat de vernisajul unei expoziţii de stampe japoneze.
Puteţi citi AICI articolul scris de Maria Ţoghină pentru Radio România Actualităţi.
De peste 650 de ani, teatrul Noh explorează teme universale – dor, iubire, pierdere, împăcare – folosind un limbaj simbolic, în care gesturile, muzica și vocile corului construiesc un spațiu de reflecție. Fondat în 1927, Yamamoto Noh Theater este cel mai vechi teatru Noh din Osaka, desemnat ca bun cultural tangibil al Japoniei. În 2008, Noh a fost inclus în patrimoniul cultural imaterial al umanității UNESCO. (foto RRI)