Informaţii pentru pasagerii aerieni
Parcarea "Sosiri" a Aeroportului Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti s-a închis pentru 10 luni pentru modernizare şi consolidare.
Adaugă ca sursă preferată în Google
Eugen Cojocariu, 27.08.2026, 17:00
Parcarea „Sosiri” a Aeroportului Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti s-a închis pentru 10 luni pentru modernizare şi consolidare. Autovehiculele sunt redirecţionate către celelalte parcări ale aeroportului. După închiderea parcării ‘Sosiri’ numărul de locuri disponibile a scăzut cu aproape 600. Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB) continuă lucrările la modernizarea şi consolidarea parcării supraetajate din faţa Terminalului Sosiri, proiectul ajungând în etapa intervenţiilor majore la structura de rezistenţă. Pentru a suplimenta capacitatea de parcare, în toamnă va fi inaugurată o nouă parcare, cu peste 1.000 de locuri, la Aeroportul „Henri Coandă”. Noua parcare este situată în apropierea clădirii ‘Sosiri’ şi va fi organizată pe patru niveluri.
CNAB precizează că zona ride-sharing se află în faţa terminalului „Plecări”. Totodată, autobuzele liniilor 100 şi 442 opresc exclusiv în staţia comună „Plecări” de la aeroport. Staţia taxi se mută de la „Sosiri” în faţa terminalului „Plecări” de la 1 septembrie. Pasagerii sunt direcţionaţi în aeroport prin trasee marcate către mijloacele de transport (gara CFR, autobuz, taxi şi zona ride-sharing). Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti administrează cele două aeroporturi ale capitalei: Aeroportul Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti şi Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa „Aurel Vlaicu”. Cele două aeroporturi au înregistrat un număr record de 8,46 milioane de pasageri în primele 6 luni ale acestui an, cu peste 5% mai mult decât în aceeaşi perioadă din 2025.
Pe de altă parte, operatorul PPC Blue România a pus în funcţiune 7 staţii de încărcare ultra-rapide pentru vehicule electrice în incinta Aeroportului Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti, în apropierea Terminalului Plecări. Cele 7 staţii de încărcare de câte 200 kW deservesc un total de 14 puncte de reîncărcare, asigurând timpi reduşi de încărcare.
În context, Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca , al doilea cel mai aglomerat din România, a depăşit două milioane de pasageri de la începutul anului, în creştere faţă de perioada similară a anului trecut. Consiliul Judeţean Cluj, care administrează aeroportul, a anunţat că în 2026 au fost introduse 13 destinaţii noi şi au fost suplimentate frecvenţele de zbor pe mai multe rute. Aeroportul clujean a înregistrat, în 2025, 3.582.000 de pasageri, un record. Iar Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav a ajuns recent la un milion de pasageri, la puțin peste 3 ani de la inaugurare. Cel mai nou aeroport al României a atins această bornă după ce numărul călătorilor a accelerat semnificativ în ultimul an.
Vă mai informăm că românii vor putea călători cu avionul din 4 septembrie direct către China, odată cu inaugurarea oficială a rutei aeriene dintre Beijing şi Bucureşti, operată de compania Air China. Noua rută aeriană pe destinaţia Beijing (PEK) – Bucureşti (OTP) – Zagreb (ZAG) va fi operate luni, miercuri şi vineri şi va contribui la optimizarea fluxurilor de transport prin eliminarea escalelor şi reducerea timpilor de călătorie.