Diplomatul român care asigură conducerea interimară la Consulatul General al României de la Sankt-Petersburg a fost declarat persona non grata de către Ministerul de Externe de la Moscova.
Ministerul Afacerilor de Externe (MAE) de la Bucureşti a confirmat, joi, decizia, care vine după ce România l-a expulzat, luna trecută, pe consulul rus la Constanța.