Gerantul interimar al Consulatului României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata de Rusia
Ministerul Afacerilor de Externe (MAE) de la Bucureşti a confirmat, joi, decizia, care vine după ce România l-a expulzat, luna trecută, pe consulul rus la Constanța.
Adaugă ca sursă preferată în Google
Mariana Chiriță, 26.06.2026, 10:50
„Ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse. În cadrul întrevederii partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părții ruse de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv”, informează MAE.
„Reacția părții ruse era previzibilă”, adaugă MAE, care reamintește „că decizia anunțată astăzi de partea rusă survine ca răspuns la măsurile adoptate de către autoritățile române la 29 mai 2026, în urma prăbușirii unei drone rusești în municipiul Galați, incident soldat cu răniți și pagube materiale. La momentul respectiv partea română a decis declararea persona non grata a consulului general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din orașul respectiv”.