Săptămâna sportivă
A început faza finală a campionatului Superligii române de fotbal, în urma careia vom afla cine câştigă un nou titlu, cine merge în competiţiile europene şi cine retrogradează în eşalonul doi.
Florin Orban, 16.03.2026, 11:15
România a obţinut două medalii de bronz la Campionatele Europene de lupte pentru tineret desfăşurate în oraşul sârb Zrenjanin. Joi, Ana Maria Puiu a urcat pe a treia treaptă a podiumului la categoria 59 de kilograme, performanţă pe care a repetat-o vineri Maria Magdalena Panţîru, la 65 de kilograme.
Atletul român Alexandru Firfirică a câştigat medalia de argint în proba de aruncare a discului, sâmbătă, la Cupa Europeană de aruncări de la Nicosia. Aruncarea sa a măsurat 65 de metri şi 95 de centimetri. Aurul a fost obţinut de germanul Steven Richter, cu 67 de metri şi 29 de centimetri. Medalia de bronz i-a revenit lui Ruben Rolvink, din Ţările de Jos, cu 65 de metri şi 47 de centimetri.
Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă de reprezentiva Poloniei, cu scorul de 75-50, sâmbătă, la Sibiu. Partida a contat pentru Grupa C a preliminariilor Campionatului European EuroBasket 2027. În celălalt joc al grupei, Slovacia a dispus de Cipru cu 75-44. Conduce în clasament Polonia, cu 10 puncte, urmată de Slovacia, cu 8, România, cu 7, şi Cipru, cu 5 puncte. Polonia şi-a asigurat prezenţa în turul secund al preliminariilor. Merg mai departe primele două clasate din fiecare grupă, precum şi cele mai bune trei formaţii de pe locul al treilea, în total 17 echipe. România va juca ultimul meci din grupă pe 17 martie, la Bratislava, cu Slovacia.
Echipa de rugby a României a ocupat locul 4 în clasamentul final al Campionatului European, ediţia 2026. „Stejarii” au fost învinşi, duminică, în finala mică, la Madrid, de echipa Spaniei, cu 29 la 23. În premieră, competiţia a fost câştigată de Portugalia, care a trecut în finala mare de Georgia, cu 19 la 17.
În weekend au avut loc meciuri contând pentru fazele finale ale campionatului Superligii române de fotbal. În play-off, unde se duce lupta pentru titlul de campioană, vineri, FC Argeş a trecut în deplasare, cu 1-0, de Universitatea Craiova, iar sâmbătă, în derby-ul Bucureştiului, Rapid a dispus, pe teren propriu, de Dinamo cu 3-2. Rapidiştii au trecut, astfel, pe primul loc, la un punct în faţa craiovenilor. În play-out, unde miza este evitarea retrogradării, vineri, la Arad, UTA a învins echipa sibiană Hermannstadt cu 3-2. Cu acelaşi scor, Csikszereda a trecut, sâmbătă, la Galaţi, de Oţelul. Duminică, la Ovidiu, Farul Constanţa s-a impus cu 2-0 în faţa formaţiei Petrolul Ploieşti, apoi, la Bucureşti, FCSB a încheiat la egalitate, scor 0 la 0, cu Metaloglobus. Ultimele două partide ale etapei, luni: Universitatea Cluj cu CFR, în play-off, şi FC Botoşani cu Unirea Slobozia, în play-out.