Sport Club RRI – Cronica meciului de fotbal Cipru – România
Echipa de fotbal a României şi-a redus serios şansele de calificare la Cupa Mondială din 2026.
Florin Orban, 10.09.2025, 11:00
Marţi, la Nicosia, meciul de fotbal dintre echipele României şi Ciprului s-a încheiat la egalitate, scor 2 la 2. A fost al cincilea joc disputat de tricolori în campania de calificare pentru Cupa Mondială de anul viitor şi ar fi putut readuce România în lupta pentru unul din primele două locuri ale clasamentului Grupei H. Acest lucru nu s-a întâmplat. România a început bine, a condus cu 2-0 graţie golurilor marcate de Denis Drăguş în minutele 2 şi 18, dar a cedat iniţiativa. Gazdele au redus diferenţa de scor prin Loizos Loizou, în minutul 29, apoi, în minutul 76, au egalat prin Charalampos Charalampous.
Mai mult, ciprioţii ar fi putut chiar câştiga dacă nu ratau o mare ocazie de gol în finalul jocului. La Nicosia, România s-a lovit de un adversar valoros, mult peste locul 128 pe care îl ocupă în clasamentul mondial, şi care îşi anunţase nivelul de joc încă din partida cu Austria, pierdută sâmbătă, în deplasare, la Linz, cu 0 la 1. Naţionala României nu a arătat însă deloc bine, cu excepţia, poate, a primelor 30 de minute de joc. Angajamentul multor jucători a fost minim, a lipsit concentrarea, iar antrenorul Mircea Lucescu nu a reuşit să facă schimbări inspirate.
În acest moment, în Grupa H, pe primul loc se află Bosnia şi Hertegovina, cu 12 puncte din 5 jocuri. Urmează Austria, tot cu 12 puncte din patru întâlniri, toate câştigate, dar cu un golaveraj puţin mai slab. România rămâne pe locul 3, cu 7 puncte din cinci partide şi mai are doar şanse teoretice de a urca mai sus şi de a spera la calificarea la Cupe Mondială prin aceste preliminarii. Pentru un loc la turneul final, tricolorii mai au doar şansa barajului din primăvară, unde ar putea intra după ce şi-au câştigat grupa din Liga Naţiunilor. Pentru patru locuri se vor bate cele 12 formaţii clasate pe locul secund în grupele preliminare ale Cupei Mondiale şi cel mai bine clasate câştigătoare de grupe din Liga Naţiunilor, ediţia 2024-25, care nu s-au calificat prin intermediul preliminariilor.