Noutăţi în Pactul pentru Mediterană
Trei piloni structurează Pactul pentru Mediterană. Dubravka Šuica, Comisar european, face clarificări.
Ana-Maria Cononovici, 29.10.2025, 09:30
Agenda pentru Mediterana a fost adoptată în 2021, într-o încercare de a crea un parteneriat între egali, bazat pe potenţialul regiunii. În prezent se doreşte ca schimbările sociale din zonă să fie rezultatul cooperării. Astfel, prevederile noului Pact sunt rezultatul consultării dintre ţările membre, cu partenerii sudici şi mediul de afaceri, societatea civilă, tineretul şi mediul academic. Este vorba de peste o sută de proiecte de revitalizare a zonei şi crearea de noi oportunităţi pentru tineri.
Dubravka Šuica, Comisarul european pentru Mediterana, a subliniat: “Ştim că peisajul politic se schimbă în timp real, aşa că am lucrat la acest Pact din prima zi a mandatului nostru. Acest Pact nu e doar o declaraţie politică, cooperarea noastră mai solidă este o alegere strategică, şi este oglindită în crearea unui nou portofoliu, precum şi în porpunerea Comisiei Europene de a dubla bugetul acestei regiuni la 42 miliarde de euro pentru următorul exerciţiu bugetar.
Pactul şi-a demonstrat deja puterea de coeziune. Este susţinut de peste 100 de iniţiative şi acţiuni. Pentru a descrie Pactul în câteva cuvinte, este construit pe trei piloni, cu structură guvernamentală. Primul pilon se concentrează pe oameni, ei sunt centrul şi forţa motrice a schimbării. Dorim să le creştem impactul creând un mediu comun pentru învăţare, cultură, sport şi mobilitate.
Iar un plan este crearea unei universătăţi mediteraneene, pentru a conecta studenţii prin programul Erasmus Plus al UE. Iar pentru a ne asigura că vocile tinerilor sunt auzite vom crea o reuniune parlamentară a tinerilor din zona mediterană. Al doilea pilon se referă tot la oameni, dar este despre economii integrate şi sustenabile. UE este deja cel mai important partener economic din regiune, iar potenţialul este enorm. Vom susţine Start-up-uri şi IMM-uri ştiind că din zece companii din această parte a lumii, 9 sunt IMM-uri.”
Comisia Europeană a decis să ofere ca model sistemul de roaming din UE partenerilor la Mediterană, precum şi mijloace de dezvoltare a tehnologiilor curate şi a “economiei albastre”, care se referă la activitățile economice legate de oceane, mări și zone costiere, care sunt atât sustenabile din punct de vedere ecologic, cât și profitabile din punct de vedere economic.
Dubravka Šuica, Comisarul european pentru Mediterana a adăugat: “Al treilea pilon se referă la cooperare în domeniul securităţii, justiţiei şi aplicarea legii, precum şi la gestionarea migraţiei. Vom institui un dialog pe teme de securitate la nivel local, pentru a combate puternic crima organizată şi terorismul. Ştiţi că migraţia reprezintă cea mai mare provocare a noastră, dar astfel este şi cea mai mare şansă. Scopul nostru este să creăm condiţii mai bune, pentru ca oamenii să nu fie forţaţi să îşi părăsească casele, în căutarea unei vieţi mai bune, aşa că Pacul va susţine eforturile de prevenire a migraţiei ilegale, a intermediarilor contrabandişti, prin crearea de căi legale de acces la piaţa muncii din UE.”