AI Act, reguli mai simple și termene amânate
Consiliul Uniunii Europene a dat undă verde unei noi reglementări care simplifică şi clarifică anumite prevederi din legislaţia europeană privind inteligenţa artificială. Măsura face parte dintr-un pachet mai amplu prin care Bruxellesul vrea să reducă birocraţia şi să facă regulile digitale mai uşor de aplicat în toate statele membre.
Adaugă ca sursă preferată în Google
Gabriela Mitrovici, 06.07.2026, 10:15
Cea mai importantă modificare priveşte sistemele de inteligenţă artificială considerate cu risc ridicat, atât independente, cât şi integrate în produse. Acestea sunt acele aplicaţii care pot influenţa semnificativ siguranţa, drepturile sau viaţa oamenilor, de exemplu atunci când sunt folosite în produse, servicii publice sau domenii reglementate strict. Regulile pentru aceste sisteme ar fi trebuit să se aplice din 2 august 2026, dar termenul a fost amânat. Pentru sistemele de inteligenţă artificială cu risc ridicat care funcţionează independent – de exemplu cele folosite în recrutare, educaţie, sănătate sau servicii publice – noua dată de aplicare este 2 decembrie 2027. Iar pentru cele integrate în produse, termenul devine 2 august 2028.
Noua reglementare introduce însă şi interdicţii foarte clare, care se vor aplica mai repede. Sistemele de inteligenţă artificială care generează imagini intime sau sexuale fără consimţământ, inclusiv aşa-numitele aplicaţii care dezbracă persoane reale în fotografii, vor fi interzise din luna decembrie a acestui an. La fel şi materialele care sugerează sau arată un abuz sexual asupra copiilorgenerate cu ajutorul inteligenţei artificiale.
Documentul amână până la 2 august 2027 termenul până la care autorităţile naţionale trebuie să creeze aşa-numitele spaţii de testare controlată pentru inteligenţa artificială. Dar scurtează perioada acordată furnizorilor pentru a aplica soluţii de transparenţă în cazul conţinutului generat artificial: nu mai este vorba de şase luni, ci de trei luni, iar noul termen este 2 decembrie 2026.
Regulamentul clarifică şi rolul Oficiului european pentru Inteligenţă Artificială, mai ales în supravegherea sistemelor bazate pe modele de uz general. Există însă domenii în care autorităţile naţionale rămân competente, cum sunt controlul frontierelor, justiţia şi instituţiile financiare.
O altă clarificare vizează domenii precum dispozitivele medicale, jucăriile, ascensoarele sau ambarcaţiunile. Dacă legislaţia specifică acestor sectoare conţine deja cerinţe similare celor din Regulamentul european pentru inteligenţa artificială, noua reglementare permite evitarea suprapunerilor. Scopul declarat este ca firmele să respecte regulile de siguranţă şi protecţie, dar fără obligaţii administrative inutile.