Bruxelles-ul aşteaptă reformele de la Bucureşti
Viitorul guvern român trebuie să diminueze deficitul bugetar record.
Bogdan Matei, 23.06.2025, 12:15
Comisia Europeană a constatat, din nou, că România nu a luat măsurile necesare pentru reducerea deficitului bugetar, de circa 9 procente, cel mai mare din toate ţările membre ale Uniunii. Cauza deficitului ar fi creşterea galopantă a cheltuierilor publice, în principal pe fondul majorării salariilor şi pensiilor din 2024, precum şi a volumului record de investiţii publice. Un raport al Comisiei avertizează că, în ritmul actual, România riscă să nu-şi îndeplinească ţinta finală – ca în următorii cinci ani să ajungă la un deficit mai mic de 3%, obligaţie ce trebuie respectată de toate statele comunitare.
În aceste condiţii, Consiliul Economic şi Financiar al Uniunii, EcoFin, care-i reuneşte pe miniştrii de resort din ai celor 27, i-a cerut României să prezinte setul de măsuri pentru diminuarea deficitului până la următoarea sa reuniune, care va avea loc pe 8 iulie. Iar dacă nu adoptă măsuri efective de reducere a deficitului până pe 15 octombrie, ţara riscă o suspendare a fondurilor europene, începând cu jumătatea anului viitor.
Însă, potrivit corespondentului Radio România la Bruxelles, dincolo de această procedură oficială, toate declaraţiile Comisiei arată că Bucureştiul are parte de înţelegerea instituţiilor europene, pentru că a avut o perioadă dificilă din punct de vedere politic. Convulsiile politice de acasă au reverberat, de altfel, chiar la reuniunea EcoFin, unde Guvernul de la Bucureşti a fost reprezentat de secretarul de stat în ministerul Finanţelor Alin Andrieş, şi nu de şeful lui, ministrul Tánczos Barna, care nu a mai dorit să participe, fiindcă UDMR nu-şi va păstra protofoliul în viitoarea guvernare cvadirpartită, din care va face parte alături de PSD, PNL şi USR.
Foarte probabil viitor vicepremier, consilierul prezidenţial pentru relaţia cu mediul de afaceri, Dragoş Anastasiu, afirmă că formula finală a pachetului de măsuri fiscale, elaborat de experţii partidelor, trebuie să să fie convingătoare pentru agenţiile de rating şi să ţintească, în primul rând, evitarea retrogradării României în categoria ţărilor nerecomandate pentru investiţii. Anastasiu a mai spus că în grupurile tehnice de lucru s-a discutat mult despre cotele diferenţiate de TVA, precum şi despre reducerea cheltuielilor, prioritizarea investiţiilor şi alte măsuri de taxare şi ajustare. În opinia lui, măsurile nu se vor putea aplica înainte de 1 august.
Referitor la eventuale reduceri de personal în cadrul instituţiilor de stat bugetofage, consilierul preşedintelui a apreciat că acestea necesită timp, întrucât trebuie respectate contractele de muncă. El a amintit că alte măsuri discutate în ultimele săptămâni vizează dividendele, impozitul pe profit sau taxarea proprietăţilor private, însă acestea se vor putea aplica doar de anul viitor.