Din sumar: Noi măsuri antiepidemice; Buget 2022; Prima demisie din noul guvern de la Bucureşti; La Bruxelles, despre Republica Moldova
Toate activităţile sociale din România sunt în continuare grefate de epidemia de COVID-19.
În România a fost organizat, în premieră, un maraton al informării privind serurile anti-COVID-19, într-un moment în care campania de vaccinare s-a blocat iar.
Clasa politică de la Bucureşti e, încă, departe de o soluţie pentru criza guvernamentală.
Sumar: Noi restricţii antiepidemice / Scandalul certificatelor false / Piatra-Neamţ, un an mai târziu / Bani de la Bruxelles / Ziua Armatei şi centenarul ultimului Suveran
Principalii indicatori macroeconomici anunţă că pentru români urmează o perioadă foarte dificilă.
La Bucureşti, persistă incertitudinile în ceea ce priveşte soarta guvernului condus de liberalul Florin Cîţu.
Senatorii şi deputaţii români se întorc la lucru.
Timp de o lună, Bucureştiul e în plină sărbătoare a muzicii.
Dilemele identitare şi confuzia geopolitică domnesc, în continuare, la Chişinău, chiar după trei decenii de când Republica Moldova şi-a proclamat independenţa.
Creşte numărul românilor infectaţi cu varianta Delta, mult mai contagioasă, a noului coronavirus.
Republica Moldova (ex-sovietică, majoritar românofonă) semnalizează dreapta şi alege Europa
Încă o lună de stare de alertă; Economia pe plus; Guvernul pe minus; România educată la cinci ani; Inițiativa celor Trei Mări; Euro și Olimpiada
Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, astăzi, de Ziua Independenţei Statelor Unite, un mesaj în care le-a urat un 4 iulie fericit prietenilor şi partenerilor americani ai României.
Sclavia, traficul de persoane, agresiunea sexuală, tortura asupra minorilor devin infracţiuni care nu se mai pot prescrie în România.